Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa PŁ

Data dodania
Kategorie

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŁ, 30 października, prof. Bogusław Buszewski otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Łódzkiej.

Image

Profesor Bogusław Buszewski jest uczonym o międzynarodowej renomie. To niekwestionowany lider naukowy i organizacyjny w zakresie chemii analitycznej oraz środowiskowej, a także licznych obszarów pokrewnych. Jest mentorem wielu pokoleń młodych naukowców. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

Urodził się 28 września 1951 r. we Wrocławiu. Studia chemiczne ukończył w 1982 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie w Bratysławie w 1986 r. Sześć lat później, na tej samej uczelni zdobył stopień doktora habilitowanego, który nostryfikował w Polsce. W 1994 r. objął kierownictwo Zakładu, a później Katedry Chemii Środowiska i Ekoanalityki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.

Prof. Bogusław Buszewski jest jednym z najwybitniejszych i uznanych na arenie międzynarodowej specjalistów z zakresu chemii analitycznej, bioanalityki i chemii środowiskowej. Obszar Jego prac jest interdyscyplinarny, obejmując badania biochemiczne, biomedyczne i z inżynierii materiałowej. Prof. Buszewski odniósł sukcesy w zakresie nowoczesnych metod wyodrębniania, rozdzieleń i identyfikacji związków chemicznych, które znalazły się w kanonie światowej literatury naukowej. Jest twórcą kilkudziesięcioosobowej i międzynarodowej szkoły naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednej z najprężniej działających w Polsce.

Profesor wypromował blisko 50 doktorów, a 25 z nich uzyskało samodzielność naukową. Napisał prawie 800 publikacji naukowych i 58 patentów. Jest autorem wdrożeń patentowych dotyczących technologii wykorzystania mikroorganizmów w biosyntezie nanokompozytów, opracowania nowej generacji opatrunków dla trudno gojących ran czy przemysłowej produkcji substancji biologicznie aktywnych z polskich roślin uprawnych.

Należy on do grona najczęściej cytowanych polskich chemików (27 tys. cytowań, Indeks Hirscha=73). Jego prace publikowane są w uznanych, międzynarodowych periodykach.

Prof. Bogusław Buszewski pracował nad rozwiązaniami metodycznymi w zakresie technik elektromigracyjnych, umożliwiających ich zastosowanie w natychmiastowej diagnostyce niektórych patogenów. W ostatnim czasie Naukowiec skupił się na projektowaniu, opracowaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod analitycznych do oznaczeń selektywnych markerów wczesnego wykrywania nowotworów. Wykorzystał do tego przede wszystkim analizę składu chemicznego powietrza wydychanego przez pacjentów.

Prof. Buszewski jest także twórcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego. Przez lata pełnił i nadal sprawuje wiele ważnych funkcji w gremiach zarządzania nauką. Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Jest również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.

Profesor Buszewski otrzymał 7 tytułów doktora honoris causa (Uniwersytetu w Bratysławie, Uniwersytetu w Trnawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Poznańskiej) oraz tytułu profesora honorowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Naukowiec został również nagrodzony kilkunastoma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz medalami: Societas Humboldtiana Polonorum, Kemuli, Heisenberga.

Do pasji prof. Bogusława Buszewskiego należą muzyka, sport oraz podróże będące źródłem inspiracji.

 

Strona dziala - zabbix