Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŁ, 30 października, prof. Bogusław Buszewski otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Łódzkiej.
Profesor Bogusław Buszewski jest uczonym o międzynarodowej renomie. To niekwestionowany lider naukowy i organizacyjny w zakresie chemii analitycznej oraz środowiskowej, a także licznych obszarów pokrewnych. Jest mentorem wielu pokoleń młodych naukowców. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.
Urodził się 28 września 1951 r. we Wrocławiu. Studia chemiczne ukończył w 1982 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie w Bratysławie w 1986 r. Sześć lat później, na tej samej uczelni zdobył stopień doktora habilitowanego, który nostryfikował w Polsce. W 1994 r. objął kierownictwo Zakładu, a później Katedry Chemii Środowiska i Ekoanalityki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.
Prof. Bogusław Buszewski jest jednym z najwybitniejszych i uznanych na arenie międzynarodowej specjalistów z zakresu chemii analitycznej, bioanalityki i chemii środowiskowej. Obszar Jego prac jest interdyscyplinarny, obejmując badania biochemiczne, biomedyczne i z inżynierii materiałowej. Prof. Buszewski odniósł sukcesy w zakresie nowoczesnych metod wyodrębniania, rozdzieleń i identyfikacji związków chemicznych, które znalazły się w kanonie światowej literatury naukowej. Jest twórcą kilkudziesięcioosobowej i międzynarodowej szkoły naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednej z najprężniej działających w Polsce.
Profesor wypromował blisko 50 doktorów, a 25 z nich uzyskało samodzielność naukową. Napisał prawie 800 publikacji naukowych i 58 patentów. Jest autorem wdrożeń patentowych dotyczących technologii wykorzystania mikroorganizmów w biosyntezie nanokompozytów, opracowania nowej generacji opatrunków dla trudno gojących ran czy przemysłowej produkcji substancji biologicznie aktywnych z polskich roślin uprawnych.
Należy on do grona najczęściej cytowanych polskich chemików (27 tys. cytowań, Indeks Hirscha=73). Jego prace publikowane są w uznanych, międzynarodowych periodykach.
Prof. Bogusław Buszewski pracował nad rozwiązaniami metodycznymi w zakresie technik elektromigracyjnych, umożliwiających ich zastosowanie w natychmiastowej diagnostyce niektórych patogenów. W ostatnim czasie Naukowiec skupił się na projektowaniu, opracowaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod analitycznych do oznaczeń selektywnych markerów wczesnego wykrywania nowotworów. Wykorzystał do tego przede wszystkim analizę składu chemicznego powietrza wydychanego przez pacjentów.
Prof. Buszewski jest także twórcą Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego. Przez lata pełnił i nadal sprawuje wiele ważnych funkcji w gremiach zarządzania nauką. Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Jest również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.
Profesor Buszewski otrzymał 7 tytułów doktora honoris causa (Uniwersytetu w Bratysławie, Uniwersytetu w Trnawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Poznańskiej) oraz tytułu profesora honorowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Naukowiec został również nagrodzony kilkunastoma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz medalami: Societas Humboldtiana Polonorum, Kemuli, Heisenberga.
Do pasji prof. Bogusława Buszewskiego należą muzyka, sport oraz podróże będące źródłem inspiracji.