Doktorat Honoris Causa PŁ dla Roberty Metsoli

Data dodania
Kategorie

20 czerwca odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PŁ, podczas którego tytuł Doktora Honoris Causa odebrała Roberta Matsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Image

Roberta Metsola urodziła się 18 stycznia 1979 r. w St. Julian’s na Malcie. Ukończyła Uniwersytet Maltański i Kolegium Europejskie w Brugii, specjalizuje się w prawie międzynarodowym.

Promotorem przewodu był prof. Krzysztof Jóżwik, rektor PŁ. Recenzje przygotowali prof. Bogumiła Kaniewska, przewidnicząca KRASP i rektorka UAM w Poznaniu oraz prof. Rafał Matera, rektor UŁ.

Uczelnia wyróżniła Przewodniczącą za jej wybitne zasługi w obronie fundamentalnych wartości europejskich – demokracji, praw człowieka i praworządności – a także za inspirujące przywództwo na rzecz integracji europejskiej i wzmacniania aktywności obywatelskiej.


Roberta Metsola od rozpoczęcia studiów zaangażowała się w prace licznych organizacji, jak np. European Democrat Students, Europejskie Forum Młodzieży czy Stałe Przedstawicielstwo Malty przy Unii Europejskiej. Była także doradczynią w zakresie prawa Wysokiego Przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.


W 2013 r. po raz pierwszy została wybrana do PE jako przedstawicielka maltańskiej Partii Narodowej. W 2020 r. objęła stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Od 2022 r. jest Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. W chwili wyboru była najmłodszą osobą w historii pełniącą tę funkcję. Ponownie została przewodniczącą w lipcu 2024 r., uzyskując poparcie znaczącej większości głosujących europosłów. Jej wybór był postrzegany jako sygnał odnowy i otwartości instytucji europejskich na młodsze pokolenia i podkreślenie równości płci.


Jako przewodnicząca PE angażuje się w obronę praworządności, walkę z dyskryminacją oraz promowanie wartości europejskich. Jest również zwolenniczką polityki sprzyjającej większej sprawiedliwości społecznej, w tym wzmacniania roli kobiet i ochrony socjalnej.


Polityka PE pod przewodnictwem Roberty Metsoli jest inkluzywna, zaangażowana w dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej oraz opiera się na aktywnej dyplomacji. Sama Przewodnicząca wyraźnie opowiada się za praworządnością, demokracją, prawami człowieka oraz walką z dezinformacją i ekstremizmem. Bardzo stanowczo opowiedziała się po stronie Ukrainy zaatakowanej przez Rosję w 2022 r. Jest orędowniczką wsparcia dla zaatakowanego kraju oraz twardszej postawy wobec agresora.
Za to zaangażowanie została odznaczona ukraińskim orderem „Za zasługi” I klasy oraz Orderem Księżnej Olgi I klasy. Otrzymała Krzyż Dobrosąsiedztwa nadany przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi, Krzyż Wielki Orderu Wielkiego Księcia Giedymina na Litwie oraz Krzyż Komandorski I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii.

Roberta Metsola otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Lizbonie oraz Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki.

 

Strona dziala - zabbix