prof. Józef Meyer

prof. Józef Meyer był rektorem Politechniki Łódzkiej w latach 1996-2002.

zdjęcie portretu: prof. Józef Mayer

 

Ważnym zadaniem, jakie sobie postawiłem, było poprawienie sytuacji inwestycyjnej Politechniki, ale z braku funduszy stało się to niezwykle trudne. Za mojej kadencji dokończono remont części budynków nieistniejącej już fabryki włókienniczej Lodex (dawne zakłady Schweikerta). Pałac stał się dziekanatem Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, następny budynek pofabryczny został wyremontowany dla potrzeb tego wydziału głównie za sprawą profesora Strumiłło. Mniejszy pałacyk z kolei zaadaptowano na potrzeby dziekanatu Wydziału Fizyki Technicznej. Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Jeszcze przed rozpoczęciem mojej kadencji rozpoczęto również rozbudowę Wydziału Mechanicznego i za moich czasów, po niemalże dziewięciu latach, w 2000 r., została ona ukończona. Udało się nam również stworzyć Bibliotekę Główną PŁ w hali dawnego Stomilu. Wcześniej miała ona swoje miejsce na Wydziale Włókienniczym.

Dzięki aktywności profesora Tadeusza Paryjczaka udało się zbudować pawilon dla potrzeb biblioteki chemicznej i Wydziału Chemicznego. Oddano go w 2002 roku. Zaczęliśmy także poprawiać sytuację lokalową Studium Języków Obcych stawiając budynek dla pracowników i administracji, co spowodowało, że wyprowadzili się oni z jednego z akademików przy al. Politechniki.

Kupiliśmy również dalszą część hali po Stomilu, z przeznaczeniem na sale wykładowe i komputerowe dla studentów studium. W 1997 roku rozpoczęto adaptację kolejnego budynku pofabrycznego Lodexu, tzw. „tramwaju”, dla potrzeb trzech wydziałów, który oddano do użytku w 2004 roku. 

Na dużą skalę tworzyliśmy wokół Łodzi mini-filie. Pierwsza z nich powstała w 1997 roku w Kaczkach Średnich niedaleko Turku, w Zespole Szkół Rolniczych, gdzie Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska otworzył swój ośrodek. Dla ludzi z tak małej miejscowości było to ogromnie ważne, ponieważ czuli się dowartościowani. W sumie zaczęło funkcjonować siedem takich jednostek m. in. w Sieradzu, Bełchatowie, Koninie... Z przyczyn obowiązujących ograniczeń ustawowych nasze mini-filie zaczęliśmy przekształcać w zamiejscowe ośrodki dydaktyczne i w 2002 r. powstały one w Sieradzu i Bełchatowie.

Udało nam się również usamodzielnić Filię w Bielsku – Białej, w wyniku czego w 2001 r. zyskała ona status samodzielnej uczelni, jaką jest Akademia Techniczno-Humanistyczna. Należy podkreślić, iż stało się to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu dwóch ostatnich prorektorów odpowiedzialnych za działalność filii i życzliwości władz Bielska – Białej.
 

Strona dziala - zabbix